Autor: Mili
Když jsem před lety pátrala internetem s touhle otázkou, zarazilo mě, na jak málo zdrojů jsem narazila. Polárničina je zkrátka specifická disciplína. Tenkrát jsem se dočetla, že nejlepší a nejvýživnější zdroj energie pro tyto účely je ŠPEK. Taky jsem narazila na články o polárnících, kteří se otrávili játry ledního medvěda, ale o tom někdy jindy.
Špek, klobásy, jerky… jsou určitě fungující palivo, nicméně my nejíme maso, takže tenhle článek může posloužit i jako inspirace, čím si polárnickou špekovou dietu zpestřit.
Jídlo v zimních podmínkách má za úkol nejen dodat sílu. Má i funkci zahřívací. Vaše tělo je totiž jediný zdroj tepla, který máte. Skvělý spacák nebo péřovka vámi vyprodukované teplo pouze podrží. Tělo v mrazu pálí kalorie rychleji právě proto, že se snaží zahřát. Potřebujeme tedy vysoký kalorický příjem. Nedá se říct, kolik přesně, protože na nás působí spousta proměnných (počet km, které urazíme za den, teplota a počasí, váha saní, které táhneme…)a v neposlední řadě, každé tělo je jiné. Například polárníci z antarktické výpravy Roberta F. Scotta měli s tažením saní denní výdej kolem 7000 Kcal, tedy více než 29 000 kJ. Hodnota odpovídající skoro čtyřem kostkám másla! Jejich expedice ale trvala 4 měsíce a tenhle článek se takovému extrému nevěnuje.
V neposlední řadě je jídlo odměna. Uvidíte, že ta trocha úsilí navíc v podobě vymýšlení různých svačinek a tuningů např. instantních polévek se vám mnohonásobně vyplatí.
Samostatná kapitola je pak voda, máte ji totiž v podobě sněhu stále všude kolem sebe. Výhoda je, že ji proto nemusíte tahat s sebou. Musíte ale počítat s časem a hlavně dostatkem benzinu na její získání ze sněhu.
Teď už k jídlu konkrétně! Základním kamenem našeho jídelníčku je samozřejmě expediční dehydrovaná strava. Dneska už je jí na trhu slušný výběr. Nás podporuje značka ADVENTURE FOOD. Už předloni měli v repertoáru 7 různých vegetariánských jídel, proto jsme s nimi navázali kontakt. Ostatní značky měly tenkrát 2-3 (a to nechceš, točit tři jídla měsíc v kuse). Za ty roky jsme se jich pořád ještě nepřejedli. Jedna porce má cca 2500 kJ. Všechna jídla jsou super sama o sobě, ale třeba jejich zeleninový hotpot si někdy dopřejeme jen jako přílohu k vegeklobáse. To jsou přesně ta jídla za odměnu.
Naší další expediční stravou jsou všemožné instantní polévky. Každý večer a někdy i ráno si vaříme ČUNDRÁCKÝ PHOČKO (©). Do hrnce s roztopeným sněhem, ze kterého je vroucí voda, nasypeme instantní nudle čínské polévky, instantní hrnečnkovou polévku a pak vylaďujeme tenhle hřejivý skvost podle nálady kostičkami sýra nebo tofu, praženými semínky, smaženou cibulkou, česnekem atd.
S těmihle “tuningy” nikdy nešetříme! Bereme jich s sebou vždycky dostatek na to, abychom jimi mohli nejen vyšperkovat polévky nebo expediční jídla, ale abychom je mohli i uzobávat v průběhu dne.
Jako tuning nejen chuťový, ale i kalorický, poslouží dále olivový olej. Pro transport je potřeba použít plastovou lahvičku, ze které půjde olej vymáčknout, protože předpokládáme , že se budeme pohybovat déle v tuhých mrazech a olej tím pádem ztuhne. Tím se dostáváme k dalšímu důležitému bodu. Všechno, co chceme přes den konzumovat, si musíme dát do kapes svého oblečení, co nejblíže k tělu. Čokoláda i (proteinové) tyčinky dokážou při nízkých teplotách ztuhnout tak, že je zkrátka neukousnete. Vyzkoušeno na vlastní zuby. Ráno po snídani, než vyrazíme, si tedy vždy nacpeme kapsy svačinkami, které pojídáme v průběhu dne.
Další skvělou vychytávkou do mrazů je instantní tekutá strava. Může jít třeba o proteinový nápoj. Prášek si během dne kdykoli zalijete vodou z termosky, uvařenou ráno, a máte palivo pro své tělo. My používáme SIMPLY MIX, což je prášek na bázi ovesné mouky doplněný o spoustu vitamínů a minerálů, jehož jedna dávka zastoupí plnohodnotné jídlo. K SimplyMixu existuje 14 příchutí, které si navíc můžete kombinovat. Jedná se ovšem jen o sladké a ovocné příchutě, čímž jsem zklamala jednoho člověka, který se ptal, jestli mají třeba příchuť svíčkové nebo guláše (že by díra na trhu?). Jedna porce koktejlu má cca 1800 kJ.
Expediční jídla Adventure Food se SimplyMixem jsou tedy náš základní příjem bílkovin. Cukrů přijímáme až moc, díky spoustě čokolád, tyčinek, sušenek a sušeného ovoce. Tuky získáme přidáním oleje do jídla, ale hlavně z ořechů! Na ty nedám dopustit z několika důvodů. Obsahují žádoucí látky a představují vysoce energetický příjem. Nemusíte je dávat před konzumací rozehřát do kapes, i v -20°C se jedí snadno hned. Existuje jich spousta druhů. Já je navíc vždycky dělím na dávky, které před expedicí doma pražím a různě ochucuju. Dělám je vždycky naslano, protože chuťové buňky ocení mezi sladkými svačinkami změnu.
Moje vychytávky na ochucování a pražení ořechů? Co používáme za vitamíny a potravinové doplňky? Jaký máme na expedici potravní management a co jsou naše rutiny spojené s jídlem? Bez čeho v kapse nikdy nevyrážíme (do zimy)? Nejen to, ale i další zkušenosti od nás můžete získat v rámci naší Winter Academy.